دامداری هوشمند
1400/09/28 15:05

با استفاده از اینترنت اشیا در دامداری، امکان استفاده از سنسور‌های حیوانات و قرار دادن گیرنده‌ها در اطراف مزرعه فراهم می‌شود. بدین طریق اگر حیوانی از مزرعه خارج شود و یا حیوانی بیمار باشد، خیلی سریع شناسایی خواهد شد. هنگامی که یک حیوان بیمار شود، سایر حیوانات گله نیز بیمار خواهند شد. بنابراین حیوان بیمار باید به سرعت شناسایی شده و از سایر حیوانات جدا بشود.

سنسورها

همچنین سنسورهایی وجود دارند، که می توانند زمان زایمان گاوهای باردار را تشخیص دهند. بنابراین با استفاده از اینترنت اشیا، هر زمان که موقع زایمان گاو فرا برسد، سنسور ها یک سیگنال خبری برای گیرنده دامدار ارسال شده و او را مطلع می‌سازد. بدین طریق لازم نیست که دامدار روز و شب در کنار دام بماند و منتظر زمان زایمان او باشد. سنسور هایی که زمان زایمان دام را مشخص می‌نمایند، بر روی دم دام ها متصل می شوند.

 

گردنبند الکترونیکی

اینترنت اشیا در دامداری ها این امکان را به وجود آورده است، که گردنبندهای الکترونیکی به گردن دام‌ها بسته شوند. سپس این گردنبندها وضعیت سلامتی، بیماری های غیر قابل مشاهده در بدن حیوان، میزان حرکات حیوان، میزان خوراک دام و … را بررسی کرده، سپس اطلاعات دریافت شده را به شبکه‌ای که به آن متصل می‌باشد (به شکل بی‌‌سیم) ارسال می‌نماید.

همچنین سنسور‌هایی وجود دارند، که در داخل شکمبه دام قرار می‌گیرند، سپس به جمع آوری اطلاعات و بررسی رژیم غذایی دام می‌پردازند. این سنسورها مشخص می‌نمایند که دام به چه میزان غذا نیاز داشته و دمای بدن دام چقدر می‌باشد.

جالب است بدانید ، که گردنبندها الکترونیکی حتی می‌توانند دوره‌های باروری دام را مدیریت نماید. بدین طریق هر زمان که بدن یک حیوان آماده تلقیح باشد، یک پیام به گیرنده خود ارسال می‌نمایند.

انرژی مورد نیاز گردنبندهای الکترونیکی از طریق باتری تامین می‌شود، اما این باتری ها عمر طولانی داشته و حداکثر تا مدت زمان ۷ سال، نیازی به تعویض باتری نخواهد داشت.